REGNBÅGSHOPPET 🌈

Nu finns viktig information, startlistor och banskiss tillgÀngliga hÀr pÄ denna sida! Startlistorna ligger alla i samma dokument (onsdag, torsdag, fredag). 

LĂ€s igenom all information noga – men kĂ€nn er trygga med att vi kommer att guida er nĂ€r ni Ă€r pĂ„ plats. Vi tar er i handen och visar er vĂ€gen genom dessa dagar 💗

”Matvagnen” VĂ„rt Lilla Skafferi kommer att stĂ„ uppstĂ€lld under torsdagen och fredagen.

Varmt vĂ€lkomna till  REGNBÅGSHOPPET 2023 🌈Banskiss, RegnbÄgshoppet 2023

För att olikheter alltid berikar!

I denna banhoppning kan ALLA ridskoleelever vara med. Även utomstĂ„ende privatponnyer Ă€r vĂ€lkomna. Samma bana rids av alla, men höjd Ă€r beroende av nivĂ„:

HÖJDER:

20 eller 30 cm HÀstis, Nybörjargrupp, FortsÀttningsgrupp

30 eller 40 cm MĂ€rke 1-2- grupp

40 eller 50 cm MĂ€rke 2-3-grupp

50 cm MĂ€rke 3-4-5- grupp

60 cm MĂ€rke 5- grupp, Bronsgrupp

RegnbĂ„gshoppet pĂ„gĂ„r frĂ„n onsdag kvĂ€ll 17/5 till fredag eftermiddag 19/5. Alla klasser/höjder gĂ„r att anmĂ€la sig till alla dagar. VĂ„ra banhoppningsdagar Ă€r strukturerade och pedagogiska. De Ă€r inte ’tĂ€vlingar’ utan rakt igenom aktiviteter för lĂ€rande. Vi har personal pĂ„ plats överallt och vi styr upp sĂ„ vĂ€l framhoppning som banhoppning. Vi ser Ă€ven till att du befinner dig pĂ„ rĂ€tt plats vid rĂ€tt tillfĂ€lle. Som nĂ„gon sa förra Ă„ret;

”Vi behöver ju inte tĂ€nka pĂ„ nĂ„got – det Ă€r ju bara att Ă„ka med”.

Precis sĂ„ vill vi att det ska upplevas att delta i RegnbĂ„gshoppet 😊 Om du som deltar inte Ă€r ridskoleelev hos oss Ă€r det extra viktigt att veta om att detta Ă€r vĂ„rt upplĂ€gg i allt som sker hĂ€r i vĂ„r verksamhet.

Ange gÀrna önskemÄl om dag nÀr du anmÀler dig. 150 starter Àr möjliga, men vi behöver fördela dem lÀmpligt över dagarna tre. HÀr kommer nÄgra tips:

Onsdag, preliminÀr start 17.00 och aktivitet till ca 20.00. Denna kvÀll passar dig som vill rida RegnbÄgshoppet under lite lugnare former. HÀr finns ocksÄ möjlighet att fÄ extra stöttning av ridlÀrare.

Torsdag, start 10.00 och aktivitet hela dagen. Denna dag blir det lite mer liv och rörelse pÄ ridskolan. Mer folk och fler hÀstar Àr inblandade.

Fredag, start 10.00, aktivitet till ca kl 14.00. Ganska mycket aktivitet Àven denna dag!

  • AnmĂ€lan sker via mail till info@bjorkviksponnyridskola.se MĂ€rk ditt mail med REGNBÅGSHOPPET sĂ„ blir det lĂ€ttare för oss att se din anmĂ€lan! AnmĂ€lan Ă€r öppen till och med 12/5.
  • PĂ„ höjder 20 cm, 30 cm, 40 cm Ă€r medhjĂ€lpare vĂ€lkommen att följa med in pĂ„ banan. FrĂ„n 50 cm rider ryttare sjĂ€lv.
  • Privatponnyer Ă€r vĂ€lkomna! Vi kan dock ej lĂ„na ut box eller hage. Alla ponnyer ska vara vaccinerade, tempade samma dag och bedömas fullt friska. Privatponnyer hĂ„ller extra avstĂ„nd till ridskolans ponnyer.
  • Ryttare pĂ„ egen ponny fĂ„r starta pĂ„ tvĂ„ höjder. Ryttare pĂ„ ridskoleponny fĂ„r endast starta en höjd dĂ„ ponnyerna behöver göra starter med olika ryttare. Ryttare fĂ„r ej starta bĂ„de pĂ„ ridskoleponny och egen ponny.
  • För ridskolans elever gĂ€ller att ridlĂ€rare tilldelar ponnyer, precis som vid en vanlig ridlektion. Vi tilldelar ponnyer som vi tycker matchar med ryttare i sĂ„ vĂ€l storlek som temperament. Vi har ett visst antal mindre och ett visst antal större ponnyer. SmĂ„ ryttare = smĂ„ ponnyer, större ryttare = större ponnyer. För att sĂ„ mĂ„nga som möjligt ska kunna delta.
  • Startlistor och mer detaljerad information om dagen kommer att finnas pĂ„ vĂ„r hemsida https://bjorkviksponnyridskola.se tvĂ„ dagar innan tillfĂ€llet (15/5). Varje deltagare/medföljande vuxen ansvarar för att ta till sig denna information för att hoppningen ska kunna genomföras pĂ„ ett sĂ€kert sĂ€tt.
  • Startavgift 180 kr. Betalas med jĂ€mna pengar eller swish i samband med startanmĂ€lan i teorirummet pĂ„ din banhoppningsdag. Specifika tider för nĂ€r vi hĂ„ller startanmĂ€lan öppen kommer i informationen 15/5.
  • Framhoppningen Ă€r uppstyrd av ridskolans personal och sker i ridhus. Banhoppningen sker ute pĂ„ ridbana.
  • Rosett ingĂ„r i startavgiften. En likadan hĂ€rlig regnbĂ„gsrosett delas ut till alla deltagare!
  • För ryttare som rider pĂ„ ridskolans ponnyer Ă€r medlemskap i Björkviks Ponnyridklubb obligatoriskt. Kontrollera att du betalat medlemsavgift för 2023. Ditt medlemskort visar du upp i samband med startanmĂ€lan. Om du inte Ă€r medlem gĂ„r det att bli det pĂ„ plats!

Varmt vÀlkomna till tre fantastiska festliga dagar!

🌈🌈🌈