Jag skrev i förra inlĂ€gget att det skulle bli en hĂ€ndelserik vecka â och det blev det verkligen! Förutom den ordinarie ridskoleverksamheten har det hĂ€nt mĂ„nga spĂ€nnande saker.Â
I mĂ„ndags var det först kursstart för mig som YH-lĂ€rare nĂ€r kursen âpedagogik, didaktik och metodik för ridlĂ€rareâ rullade igĂ„ng. De ridlĂ€rarstuderande Ă€r 14 stycken som â de flesta â befinner sig i norr. Utbildningen ges pĂ„ distans med UmeĂ„ Kommun som huvudman, de praktiska delarna sker i samarbete med Forslundagymnasiet (ocksĂ„ UmeĂ„) och deltagarna kommer som lĂ€ngst upp (!) frĂ„n JukkasjĂ€rvi och Haparanda. Det Ă€r ett mycket hedrande uppdrag att fĂ„ vara en del av en helt ny utbildning!
Precis nĂ€r kursintroduktionen var klar var det dags att möta upp 27 studenter frĂ„n Equiterapeutprogrammet som gĂ„r via Campus Nyköping. Tillsammans med kursansvarig Linda FĂ„ng Söderberg skulle jag ha en genomgĂ„ng om utbildningsskalan. Alexandra var vĂ„r visningsryttare och Elvis fick stĂ€lla upp som visningshĂ€st â vilket han gjorde med glĂ€dje. Han verkade njuta av tiden i rampljuset đ
PĂ„ onsdagen var det dags för ett undervisningspass i YH RidlĂ€rare igen, och dĂ€refter en intervju med SVT Helsingborg (!). Det hade kommit till deras kĂ€nnedom att konceptet Ridskolepedagogik Ă€r mitt âpĂ„hittâ och nĂ€r de skulle göra ett reportage om en ridskola i SkĂ„ne som anvĂ€nder sig av det (via mina utbildningar) ville de ocksĂ„ prata med âupphovsmannenâ đ€© SĂ„ roligt! Jag tror att reportaget kommer att finnas tillgĂ€ngligt imorgon (mĂ„ndag) dĂ€r ni kan se hur konceptet som faktiskt Ă€r skapat hĂ€r kan se ut pĂ„ en annan ridskola lĂ„ngt bort!
PĂ„ lördagen var det dags för ytterligare ett besök. Ett helt gĂ€ng ridlĂ€rare frĂ„n Blekinge var pĂ„ studiebesök för att titta pĂ„ ridlektioner och för att fĂ„ en pratstund om vĂ„r ridskola och om ridskolans pedagogik/didaktik. Jag har varit hos dem tvĂ„ gĂ„nger och hĂ„llit i utbildningsdagar och nu var det dags för dem att se med egna ögon đ
Tack för besöket, Blekinge. Och tack alla inblandade för en himla fin vecka dÀr Björkviks Ponnyridskola/ Ridskolepedagogik verkligen varit i kontakt med bÄde norr och söder. TÀnkt sÄ fint att man kan inspirera och lÀra av varandra!
Ja, det hĂ€nder faktiskt mer Ă€n man kanske kan tro hĂ€r pĂ„ Björkviks Ponnyridskola â mitt ute pĂ„ den SörmlĂ€ndska landsbygden, pĂ„ vĂ€gar dĂ€r man ibland inte ens tar sig fram đđ
Nu Àr det strax dax för Ànnu en kul vecka. De lÀgre nivÄerna har en riktigt rolig övning för inverkan och galoppfattning medan de högre nivÄerna övar bommar pÄ lÀngden och tvÀren.
Vi ses pÄ ridskolan!
//Maria
